encji Konferencja we Lwowie - Fundacja Muzyki Sakralnej Caecilianum - CUD nad WISŁĄ

  Fundacja w 2018 r.   razem z Ośrodkiem  Badań nad Historią i Tradycją Metropolii Lwowskiej Obrządku Łacińskiego
  realizuje projekt KONFERENCJI we LWOWIE w dniach 8-9 września 2018 r.
 

pod tytułem:
CUD nad WISŁĄ, jako AKT ŁASKI MATKI BOŻEJ  
w powiązaniu ze ślubami Króla Jana Kazimierza we Lwowie


 JE Abp Mieczysław Mokrzycki podczas sesji  


Patronat nad Konferencją objął J.E. Abp Mieczysław Mokrzycki, Metropolita Lwowski i obrady miały miejsce w Sali Konferencyjnej Kurii Archidiecezji Lwowskiej
Konferencja została zorganizowana przy wsparciu i wspófinansowaniu przez SENAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

Krótki film dokumentujący przebieg Konferencji
PLAKAT KONFERENCJI

  Przebieg Konferencji:

W SOBOTĘ: Procesja ku czci bł. Jakuba Strzemię ulicami Lwowa do Katedry na rynku.Uroczysta Msza, którą pieknie oprawiał muzycznie Chór ECHO, a na koniec Mszy chór dał krótki koncert pieśni.

Obiad w znanej Restauracji Premiera Lwowska, właściwie w rynku. Następnie przejście przez rynek, niedaleko - do Gmachu Kurii Archidiecezji Lwowskiej, gdzie w Sali Konferencyjnej odbyły sie obrady. Nocowalismy w Domu Pielgrzyma we Lwowie- Brzuchowicach.

W NIEDZIELĘ: obrady zaczęliśmy od rana. Na ich zakończenie wysłuchalismy pieknego koncertu Chóru ECHO. Obiad zjedliśmy w Restauracji Kupoł - w starej willi, gdzie w swoim czasie mieszkała ukochana Artura Grotgera, i gdzie jest piękna kolekcja zdjęć, menu i innych elementów restauracyjnych z czasów przedwojennych. Nastepnie zwiedzilismy słynną Operę Lwowską,a nawet byliśmy na jednoaktoweym spektaklu operowym "Rycerskość wieśniacza", co dodatkowo pozwoliło podziwiać zbudowaną za czasów polskich Operę Lwowską i ukraińskich artystów. Przed wyjazdem bylismy przed Pomnikiem Pomordowanych Profesorów Uniwersytetu Lwowskiego na początku II wojny światowej.


Artykuł o Konferencji w Gazecie Lwowskiej KURIER GALICYJSKI z 30 września 2018 r. nr18/310
Artykuł napisał Jurij Smirnov, dziennikarz Kuriera Galicyjskiego, który także wygłaszał jeden z referatów: jego referat poświęcony był sztuce w kościołach lwowskich, związanej ze Ślubami Króla Jana Kazimierza.






Referaty wygłoszone podczas Konferencji przedstawiamy poniżej.
.........................................................................
Film z 95 Rocznicy Bitwy Warszawskiej wyświetlany na Konferencji
Koncert Chóru ECHO pod dyrekcją Edwarda Kuca.... strona w budowie......


 


..........................................................................


Referat nr 01, prof.Mieczysława Ryby p.t.Kult Maryi Królowej Polski źródłem postaw rycerskich i spoiwem cywilizacji łacińskiej,
Zawierzając Maryi Królowej Polski po rycersku - znowu - zobowiązani jesteśmy do walki w obronie wiary i Ojczyzny. Bo, dziedzictwo chrztu, który przed 1050 laty przyjął Mieszko I to z jednej strony wielkie dziedzictwo wiary, z drugiej to początek budowy cywilizacji łacińskiej, którą musimy ocalić dla przyszłych pokoleń.

Referat nr 02, dr Jacek Bąk p.t. Wkład Jezuitów w objęcie przez Matkę Bożą tronu królowej Polski
Przyszły Król Jana Kazimierz już jako pacholę gorliwie czcił Maryję. Kiedy miał osiem lat, dowiedział się od swojego preceptora, jezuity, o sprawie intronizacji Bogurodzicy i dziwił się, dlaczego jego ojciec, religijny król Zygmunt, nie chce zdobyć sobie zasługi w niebie, wypełniając – nietrudne przecież do zrealizowania – życzenie Maryi.

Referat nr 03, Jurij Smirnov p.t. Upamiętnienie ślubów Jana Kazimierza w dziełach sztuki sakralnej i tablicach pamiątkowych.
Każdego z artystów przyciągała katedra lwowska, w której przed obrazem Matki Boskiej Łaskawej 1 kwietnia 1656 roku złożył król swoje słynne śluby. Sam mistrz Jan Matejko przychodził tutaj ze szkicownikiem, żeby uwiecznić to wydarzenie, a jego obraz „Śluby Jana Kazimierza” przez wiele lat był ozdobą Galerii Narodowej miasta Lwowa.

Referat nr 04, JE Bp Marian Buczek p.t.Tradycja ślubów Jana Kazimierza w Polsce po II wojnie światowej.
W Jubileuszowym roku Millenium chrześcijaństwa w Polsce w roku 1966 dnia 3 maja Prymas Tysiąclecia kardynał Stefan Wyszyński odczytuje Akt Oddania Narodu Matce Bożej za wolność Kościoła w Polsce i w świecie. Wcześniej Wielka Nowenna przygotowała naród na obchody tysiąclecia Chrztu Polski. Przez ten czas modlono się w Polsce prosząc Matkę Boga o pomoc w pokonaniu zła i dolegliwości z jakimi trzeba się zmierzyć(...)byłem świadkiem historii od 1973 roku aż do dnia dzisiejszego, pomagałem ówczesnym biskupom zachować to historyczne dziedzictwo. To co udało się przypomnieć oraz potwierdzić w dokumentach skrupulatnie przeniosłem na papier i dla potomnych. Bogu niech będą dzięki. Dziękuję Organizatorom za możliwość wygłoszenia tych paru refleksji w czasie tak ważnej Konferencji Naukowej.

Referat nr 05, prof Włodzimierz Osadczy p.t. Królowa Polski ze Lwowa. Ślubowanie Maryi w tradycji narodu polskiego.
Kiedy rozpacz zbliżającej się klęski zamieniła się na radość odzyskania wolności i oswobodzenia ojczyzny, zaczęto zapominać o treści słów złożonych przez króla w katedrze lwowskiej przed cudownym obrazem Matki Boskiej Łaskawej. O tym przypominał w swej mowie wygłoszonej na Kongresie mariackim w Krakowie abp Józef Teodorowicz 12 kwietnia 1931 r. przemawiając w ten sposób: „W ślubowaniu swym przyrzekł król, że niesprawiedliwość i ucisk, bezprawie i bezrząd z królestwa jego wygnane będą. Te ogólne zasady sprawiedliwości państwowej zostały w ślubowaniu królewskim złączone i sprzęgnięte uroczystą przysięgą, że krzywdy i ucisk ludu wiejskiego będą naprawione. W ślubowaniu Jana Kazimierza wyraża się cały ideał chrześcijańskiego państwa”.

Referat nr 06, prof Grzegorz Kucharczyk p.t.Królowanie Maryi i niemieckie plany "urządzenia Wschodu", jako dwie wizje Europy Środkowej.
Sto lat temu rozstrzygały się losy Europy Środkowej. Decydowało się, czy zostanie ona „zorganizowana” według koncepcji zrodzonej w obrębie Rzeszy Niemieckiej, czy do niepodległości powstaną narody, które już przed wiekami uznały władzę Maryi nad sobą jako Korony Królowej Polski oraz Wielkiej Księżnej Litewskiej. (...)Należy mieć świadomość, że dla pruskich władz zaborczych (a to przecież Prusy w 1871 roku doprowadziły ostatecznie do powstania zjednoczonej Rzeszy Niemieckiej) królewska władza Maryi nad Polakami, utrwalanie pamięci o tej władzy wśród Polaków żyjących w zaborze pruskim, było traktowane jako poważne zagrożenie trwałości władzy państwa Hohenzollernów nad Wisłą i Wartą.



 Idziemy na Salę Obrad




Referat nr 07, dr Szymon Modzelewski p.t. Kto naprawdę przeważył szalę zwycięstwa w 1920 roku?
Już 19 czerwca 1920 r. w obliczu gwałtownego zwrotu na froncie, Episkopat Polski publicznie zawierzył nasz kraj Najświętszemu Sercu Jezusowemu.(...) biskupi zgromadzeni w jasnogórskim klasztorze pod przewodnictwem ks. prymasa Edmunda Dalbora ponownie obrali Najświętszą Maryję Pannę Królową Polski. Biskupi gorąco prosili w imieniu swoim i wiernego ludu Matkę Najświętszą: „Odrzuć wroga od granic naszej Ojczyzny; wróć krajowi naszemu upragniony pokój, ład i porządek”.(...) 6 sierpnia 1920 roku Episkopat Polski ogłosił ogólnopolską nowennę modlitewną w intencji Ojczyzny, która miała trwać od święta Przemienienia Pańskiego do święta Wniebowzięcia NMP, czyli do dnia 15 sierpnia.

Referat nr 08, o.Mariusz Bigiel SJ p.t.KIMŻE JEST TA, GROŹNA JAK ZBROJNE ZASTĘPY? duchowy aspekt Cudu nad Wisłą
Obraz Matki Bożej Łaskawej wystawiony był na Placu Zamkowym wespół z relikawiami Św. Andrzeja Boboli (podówczas błogosławionego) oraz Ładysława z Gielniowa 14/15 sierpnia. Czuwanie w łączności i z ramienia papieża Benedykta XV prowadził Nuncjusz Achilles Ratti, jedyny ambasador, który nie uciekł z Warszawy ze strachu przed bolszewikami. Został potem papieżem Piusem XI, który ogłosił encyklikę O BEZBOŻNYM KOMUNIŹMIE Według świadków naocznych, uciekającym ze strachu bolszewików Matka Boża nie tyle UKAZAŁA SIĘ, co NACIERAŁA NA BOLSZEWIKÓW, powodując popłoch. Bolszewicy byli sparaliżowani grozą.

Referat nr 09, dr Mira Modelska-Creech p.t.Strażniczka Polski, Najświętsza Maria Łaskawa w Bitwie Warszawskiej
Zjawiska nadprzyrodzone zawsze dzieją się w jakiś konkretnych, szczególnych okolicznościach pomijając kwestie globalne. W przypadku Bitwy Warszawskiej najczęściej przytacza się dwa aspekty bezpośrednio poprzedzające to cudowne wydarzenie, a mianowicie konkretny splot działań ludzkich i działań opatrzności Bożej.(...)francuski generał Maxim Weygand w książce pt. „Wspomnienia” pisze: „w ciągu 3 dni, które marszałek Piłsudski spędził wśród wojsk 4 armii, zelektryzował je, przelał z własnej duszy w duszę walczących ufność i wolę pokonania wszelkich przeszkód. Nikt poza nim nie mógł tego dokonać. (...)Marszałek Piłsudski, decydując się na ten a nie inny manewr, działał jako narzędzie Opaczności Bożej, która jego rękami realizowała swój plan nie tylko odnowy państwa Polskiego, ale przede wszystkim plan uchronienia Polski przed 4 rozbiorem, do którego dążyli nasi odwieczni wrogowie, Rosja i Niemcy.

Referat nr 10, ks. prof. Janusz Królikowski p.t.Społeczne znaczenie Ślubów króla Jana Kazimierza (1656 r.) i Jasnogórskich Ślubów Narodu (1956 r.)
Może nas to dzisiaj mocno zaskakiwać, ale szlachta polska, zwłaszcza w wiekach od XVI i XVII była zafascynowana teologią, czyli nauką o Bogu i Jego sprawach w świecie.(...)Kluczowe znaczenie posiada odniesienie do Maryi jako Królowej Polski w przypadku „boju z wadami narodowymi”: lenistwem, lekkomyślnością, marnotrawstwem, pijaństwem, rozwiązłością, oraz w podjęciu zadania „zdobywania cnót”: wierności, sumienności, pracowitości, oszczędności, wyrzeczenia się siebie, wzajemnego szacunku, miłości i sprawiedliwości społecznej. Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego z 1956 r. ilustrują najbardziej całościowo, chociaż syntetycznie jego rozumienie tytułu Królowa Polski, który przyzwyczailiśmy się nadawać Maryi w oparciu o doświadczenia wiary przeżywanej w wymiarze narodowym, a także politycznym.

Referat nr 11, mgr Maciej Wójcik p.t.ACHILLES RATTI- PIUS XI jako naoczny świadek bezbożnego komunizmu oraz Autor Encykliki
W Warszawie trwały intensywne przygotowania do obrony, ale nie zaniedbywano wtedy modlitwy. W obu tych obszarach przygotowań uczestniczył J. E. abp Achilles Ratti – Nuncjusz Apostolski w Polsce, który jako jedyny dyplomata nie opuścił Warszawy i aktywnie modlił się – między innymi prowadząc czuwanie w nocy z 14 na 15 sierpnia 1920. Wraz z kard. Kakowskim odwiedzał żołnierzy w okopach i pocieszał rannych w szpitalach. Niewątpliwie fakt, że J.E. abp Achilles Ratti stanął wówczas „oko w oko z antychrystem”, oraz doświadczył bezpośrednich skutków cudu związanego z przepędzeniem antychrysta zaowocowała postaniem encykliki o Bezbożnym Komunizmie (DIVINI REDEMPTORIS), która nieraz już pomagała w walce ze skutkami jak i z przyczynami komunizmu.



 Przerwa kawowa





 Referat wygłasza JE Bp Marian Buczek



 Referat wygłasza Jurij Smirnov



 Referat wygłasza dr_MModelska_Creech



 Referat wygłasza o.Mariusz Bigiel_SJ.jpg



 Referat wygłasza dr Szymon Modzelewski.jpg



 Referat wygłasza dr Jacek Bąk .jpg


i inni.


...............................................


 Idziemy na Salę Obrad




 Pomnik Mickiewicza




 W Katedrze Ormiańskiej




 W Operze - kurtyna Siemiradzkiego


............................................................................


 Przed Restauracją Premiera Lwowska




 W restauracji KUPOŁ




 Pomnik Pomordowanych Profesorów




 Koncert Chóru ECHO, dyrygent Edward Kuc


 

 

POWRÓT do strony GŁÓWNEJ
................................................................................................................................................

   Fundacja Muzyki Sakralnej CAECILIANUM